Toman Jiří

Urnový háj

Shrnutí

Čislo hrobu
Pce-UH-III-J-I-48
Datum Narození:
1924
Datum úmrtí:
1972
Profese:
fotograf, ilustrátor
Status:
TOP
GPS [lat,lon]:
[50.01967, 15.77651]
GPS odkaz:
Otevřít mapu
Hodnocení:

Popis hrobu

Narodil se v rodně Vincence Tomana a jeho ženy Marie, rozené Doležalové. Ti měli dům a obchod se smíšeným zbožím v historické Pernštýnské ulici, kde Toman pak celý život bydlel. Vystudoval pardubickou reálku. Na přání otce pokračoval ve studiu na obchodní akademii. To ale musel v roce 1943 přerušit a byl totálně nasazen jako pomocný dělník v Ústí nad Orlicí a později v Pardubicích. Po skončení druhé světové války složil zkoušky na pražskou FAMU, obor kamera (1946, 1947 a 1948), ale z finančních a jiných důvodů studovat nezačal. Byl zaměstnán jako úředník, voják, kalkulant, údržbář, fotograf a vedoucí propagace.[1]

Od roku 1945 byl učedníkem a pomocníkem Josefa Sudka, pomáhal mu mimo jiné při fotografování Prahy panoramatické, organizoval Sudkovu výstavu v Pardubicích v roce 1962. Se Sudkem se přátelil a spolupracoval až do své smrti. Sudek Tomana v Pardubicích několikrát navštívil a společně fotografovali ve městě i v jeho okolí. [p 1].

V roce 1949 zřídil miniaturní galerii Atom v bývalém hudebním pavilonu v Tyršových sadech. Zde se například konala na přelomu srpna a září 1949 první výstava děl Tomanova přítele Stanislava Kolíbala.

Od r. 1959 spolupracoval s Propagfilmem Praha (vytvořil několik reklamních šotů). V roce 1962 se stal členem SČSVU a mohl pracovat jako samostatný výtvarník, ve stejném roce začíná jeho spolupráce s Československým kresleným a loutkovým filmem, studio Klárov.

Zemřel předčasně krátce před svými čtyřicátými osmými narozeninami po operaci mozkového nádoru.

Přiložené soubory

Fotografie hrobového místa

Mapa

Hodnocení

Celkové hodnocení
Děkujeme vám ! Popište, prosím, své hodnocení