Lautner Vojtěch

Urnový háj

Shrnutí

Čislo hrobu
Pce-UH-I-B-III-3
Datum Narození:
1871
Datum úmrtí:
1936
Profese:
hudebník
Status:
TOP
GPS [lat,lon]:
[50.02008, 15.77680]
GPS odkaz:
Otevřít mapu
Hodnocení:

Popis hrobu

Vojtěch Lautner (1871 – 1936) – hudebník –  Pocházel z Plzeňska, kde ve Skočicích měl jeho otec kapelu. V hudebním prostředí získal první základy svého vzdělání, která později rozšířil studiem na vojenská hudební akademii a na vídeňská konservatoři. V letech 1897-1903 byl kapelníkem populární hornické hudby v Kutné Hoře. V roce 1903 přesídlil Vojtech Lautner s rodinou do Pardubic. Zde hledal novou existenci. Založil soukromou hudební školu, kterou vedl přes tři desetiletí. V našem městě získal značnou popularitu. Mimo svoji Činnost pedagogickou se stal 1. kapelníkem městské hudby. V průběhu Východočeské výstavy v roce 1903 se stal se svým hudebním souborem velmi populárním. Výstavní hudba pod jeho taktovkou pořádala pravidelné koncerty.

Neméně byla významná i jeho činnost dirigentská. Vojtěch Lautner ji zahájil nacvičením Smetanovy opery Hubička. Tu dirigoval u příležitosti otevření pardubického Městského divadla 12. prosince 1909. V následujících letech zazněly pod taktovkou Vojtěcha Lautnera ještě další opery: Tajemství Bedřicha Smetany, další Smetanova opera Dalibor a Blodkova V studni /1912/.

Vojtěch Lautner byl nadšeným aktivním Členem Sokola Pardubice I. Fyzickou svěžest si udržoval až do vysokého věku, zvláště rekreačním plaváním a odbíjenou. I v jeho skladatelské činnosti se tento moment lásky ke sportu odráží komponováním řady sokolských pochodů a hudby k veřejným cvičením. Byla to např. hudba k prostným cvičením dorostenců o župním sletu Východočeské župy Pippichovy roku 1923 nebo Slavnostní pochod k sletu jugoslávských sokolů roku 1930.

Zajímavá byla i jeho vojenská osobnost v době I. světové války 1914 – 1918. Byl již na jejím počátku stanoven kapelníkem 30. pluku v Tulímu v Rakousku. Působil po nějakou dobu i jako učitel hudby na kadetní škole v Innsbrucku. Ke konci války potom působil jako Šikovatel v záložní nemocnici č.2 v Pardubicích. Vojtěch Lautner zemřel ve věku 65 let po delší nemoci.

Přiložené soubory

Fotografie hrobového místa

Mapa

Hodnocení

Celkové hodnocení
Děkujeme vám ! Popište, prosím, své hodnocení