Lautner Jaroslav

Urnový háj

Shrnutí

Čislo hrobu
Pce-UH-I-B-III-3
Datum Narození:
14.9.1908
Datum úmrtí:
22.1.1985
Profese:
hudební pedagog
GPS [lat,lon]:
[50.02003, 15.77674]
GPS odkaz:
Otevřít mapu
Hodnocení:

Popis hrobu

Narodil se jako páté dítě hudebníka Vojtěcha Lautnera. Hudební vzdělání dostal od svého otce. Po ukončení pardubického gymnázia nastoupil na Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze, která v roce 1935 úspěšně zakončil státní zkouškou. Již v dob studií tíhnul ke hře na varhany. Soukromě v době působení na univerzitě studoval klavírní hru u profesora Vladimíra Polívky a hru na varhany u profesora B. Wiedermanna. V roce 1941 složil zkoušku učitelské působnosti.

Byl uznávaným hudebním pedagogem. Dlouhá léta působil jako profesor a později jako ředitel na pardubické hudební škole. Byl oblíbeným dirigentem pardubické filharmonie a Lidové opery, kterou proslavil spolu s režisérem Hanušem Theinem, se členy Pernštýna a Ludmily. Několik let působil ve Východočeském divadle, kde se uplatnil jako dirigent i jako skladatel.

Když byl však později přinucen volit mezi divadlem a školou, rozhodl se pro školu. Známý byl také jeho Taneční orchestr prof. Lautnera, který hrával v kavárně „U jezírka“  v Tyršových sadech a ve velkém sále Grandu. Jeho posledním počinem byl „Nedozpívaný hit“ na scéně Komorního divdla v Husově sboru uváděný po srpnové invazi v roce 1968.

Byl také náruživým Sokolem, ze sportu nejvíce miloval tenis. V roce 1971 odešel Lautner do důchodu.

Fotografie hrobového místa

Mapa

Hodnocení

Celkové hodnocení
Děkujeme vám ! Popište, prosím, své hodnocení