Vítek Karel JUDr.

Nový hřbitov

Shrnutí

Čislo hrobu
Pce-n-hrob-F-VIII-8
Umístění hrobového místa:
II. H
Datum Narození:
1882
Datum úmrtí:
1965
Profese:
starosta města
Status:
TOP
GPS [lat,lon]:
[50.01941, 15.77818]
GPS odkaz:
Otevřít mapu
Hodnocení:

Popis hrobu

JUDr. KAREL VÍTEK se narodil 2. 11. 1882 v Lovčicích u Čáslavi v rodině rolníka Václava Vítka. Karel měl dva sourozence – bratra Jaroslava, který padl v první světové válce r. 1917. a sestru Marii. Sám absolvoval Právnickou fakultu Karlovy univerzity v Praze.

Po vojenské službě, v níž byl na italské frontě raněn, se stal koncipientem v advokátní kanceláři JUDr. Stanislava Lipčíka v Pardubicích. Od 23. října 1917 byl již samostatným advokátem. Svou kancelář měl v prvním poschodí budovy bývalé pošty na rohu Bílého náměstí a Labské ulice. Byl členem Advokátní komory.

V letech 1925-1930 se dr. Karel Vítek politicky angažoval v Národní straně práce, na jejíž kandidátce byl zvolen do městského zastupitelstva. Po zániku NSP vstoupil do národně- socialistické strany, na jejíž kandidátce se na podzim 1938 stal starostou Pardubic. Po okupaci našich zemí nabízel ihned v březnu 1939, kdy byl vyslýchán gestapem, na tuto funkci rezignaci, nebyla však přijata. Starostenský úřad zastával tedy dále až do roku 1942, kdy jej předal sudetskému Němci Juliu Stumpfovi.

Je třeba zdůraznit péči, s níž dr. Vílek i v těžkých podmínkách nacistické okupace zajistil důstojné oslavy 600 let města Pardubic, zejména vydání pamětního sborníku v červenci 1940, ražbu pamětní medaile, výstavu hospodářského rozvoje města (konala se 29. 6.-10. 7. 1940) atd. V období Vítkova starostenství byl roku 1939 vypracován nový regulační plán města, který počítal se zástavbou Polabin, a některé projekty důležité pro jeho další rozvoj, např. rozšíření kanalizační sítě, regulace Labe v úseku Pardubice-Kunčtice, projekt železničního podjezdu v dnešní třídě 17. listopadu, železniční zastávky u okresní nemocnice, přístavu aj. Doba nacistického útlaku a druhé světové války však nebyla realizaci těchto plánů příznivá.
Dr. Karel Vítek kompenzoval potíže spojené s vykonáváním starostenského úřadu láskou k rodině. Oženil se s dcerou bývalého pardubického starosty Magdou Kuchynkovou. Z tohoto manželství se jim narodily dvě děti, syn a dcera. Po únoru 1948 si nový totalitní režim vynutil zákaz Vítkovy advokátní praxe. Dr. Vítek pak pracoval až do 70 let svého věku mj. jako telefonista Dopravního podniku, právní poradce atd. Zemřel 23. 5.1965 v Pardubicích ve věku 82 let.

Přiložené soubory

Fotografie hrobového místa

Mapa

Hodnocení

Celkové hodnocení
Děkujeme vám ! Popište, prosím, své hodnocení